marthel.pl / dystrybucja / prezentacje

Firma Nuvoton, po udanej premierze rodziny mikrokontrolerów ARM z rdzeniem CortexTM-M0 w 2010 roku, w dalszym ciągu koncentruje się na rozwoju coraz to nowszych generacji tych układów i obecnie jest jednym ze światowych liderów w zakresie ich produkcji. Wprowadzona wtedy na rynek rodzina tych mikrokontrolerów o handlowej nazwie NuMicroTM rozrosła się od tego czasu do ponad 140 układów i obejmuje obecnie kilkanaście serii.

Mikrokontrolery NuMicroTM to energooszczędne układy pracujące z zegarem do 72 MHz, w szerokim zakresie napięcia zasilania. Prędkość przetwarzania wynosi 0,9 DMIPS/MHz. Wyposażone w liczne peryferia i szybkie interfejsy komunikacyjne, charakteryzują się doskonałą funkcjonalnością i możliwościami łączeniowymi ze światem zewnętrznym. Programowanie odbywa się w oparciu o zestaw instrukcji Thumb 2 zawierający 56 rozkazów.

W zależności od serii posiadają do 128 kB pamięci Flash (z programowaniem ISP, IAP lub ICP), do 20 kB pamięci SRAM oraz do 86 końcówek I/O ogólnego przeznaczenia. Wyposażenie standardowe obejmuje m.in.:

Istotne jest, że w ramach każdej serii, w takim samym typie obudowy występują mikrokontrolery o różnej wielkość pamięci Flash, co pozwala projektantom na łatwą zamianę układu na inną wersję „pamięciową” bez konieczności wprowadzania zmian konstrukcyjnych w aplikacji. Wyposażenie w inne układy peryferyjne i interfejsy jest zróżnicowane, zależne od serii, jak pokazano w tabeli.

Kliknij tabelę, aby powiększyć.

Mikrokontrolery z serii M051, M058S i Mini51 są najmniejszymi układami NuMicro i posiadają najskromniejsze wyposażenie. Umieszczone w obudowach TSSOP20, QFN33 lub LQFP48/64 są przeznaczone głównie do wysokiej klasy niskokosztowych aplikacji o małej liczbie elementów i małym poborze mocy, zajmujących niewiele miejsca na płytce drukowanej.

Znacznie bardziej rozbudowane są, historycznie najstarsze, mikrokontrolery serii NUC1xx z bogatymi peryferiami, pracujące z zegarem do 72 MHz. Ich następcami są serie NUC2xx, równie bogato wyposażone, wykonane w nowszej technologii znacznie redukującej pobieraną moc. Układy tych serii są produkowane w obudowach QFN33 i LQFP48/64/100.

Szczególnie energooszczędne są mikrokontrolery serii Nano1xx, pracujące z zegarem do 42 MHz, których pobór prądu wynosi zaledwie 200 ľA/MHz w trybie normalnym, 75 ľA/MHz w trybie Idle i 1 ľA/MHz w trybie Power Down z podtrzymaniem pamięci RAM. Są produkowane w obudowach LQFP48/64/128. Dzięki swoim zaletom mogą być z powodzeniem stosowane w urządzeniach zasilanych bateryjnie, takich jak przenośny sprzęt medyczny (glukometry, oksymetry, ciśnieniomierze), przenośne terminale do kart płatniczych, przyrządy pomiarowe itp.

Na uwagę zasługują też specjalizowane mikrokontrolery serii AU9110 dedykowane do aplikacji audio, wyposażone w pamięć Flash o pojemności zwiększonej do 145 kB oraz w cyfrowy tor audio, zawierający cyfrowe wejście mikrofonowe i wyjście wzmacniacza głośnikowego klasy D (DPWM).

Większość mikrokontrolerów NuMicro pracuje w przemysłowym zakresie temperatury -40...+85°C, a niektóre serie: M051, Mini51 i NUC230/240 mogą pracować w zakresie poszerzonym -40...+105°C.

Dla rodziny NuMicro firma Nuvoton oferuje także bogaty zestaw narzędzi projektowych i uruchomieniowych ułatwiających projektantom konstruowanie nowych rozwiązań i przyspieszających czas ich wprowadzenia na rynek. Są to moduły uruchomieniowe, szkoleniowe i programatory wsparte narzędziami programowymi firm zewnętrznych, takimi jak Keil RVMDK, IAR EWARM i CooCox CoIDE (menadżery projektu, edytory kodu, kompilatory i debuggery):

Poza tym Nuvoton oferuje również uniwersalne moduły Nu-Link i Nu-Link-Pro do programowania w trybie ISP/ICP mikrokontrolerów NuMicro wszystkich serii.